Vai al contenuto

Përfitimet e pirjes së ujit të limonit

Përfitimet e pirjes së ujit të limonit

Shumë burime pretendojnë se uji i limonit ka përfitime të fuqishme për shëndetin dhe humbjen e peshës, por çfarë thotë hulumtimi?

Uji i limonit është një ilaç i njohur në shtëpi , me burime në internet që pretendojnë se mund të ndihmojë në përmirësimin e tretjes, detoksin e trupit ose promovimin e humbjes së peshës. > Isfarë është uji i limonit?

Uji i limonit është thjesht lëngu i limoneve të përzier me ujë. Njerëzit mund ta pinë atë të ftohtë ose të nxehtë. , me njerëzit që e përdorin atë si një zgjedhje freskuese për shkak të pretendimeve se mund të rrisë nivelet e energjisë dhe metabolizmin. Antioksidant i fuqishëm. Në fakt, një limon i shtrydhur siguron rreth 21% të vlerës ditore të një personi (DV).

Si frutat e tjerë të agrumeve – përfshirë portokallet, grejpfrut dhe limonët – limonët janë të pasur me flavonoide. Këto janë komponime që ndihmojnë në rritjen e shëndetit dhe luftimin e sëmundjes.

Përveç kësaj, limonët përmbajnë pak lëndë ushqyese. Uji i limonit përmban shumë pak proteina, yndyrë, karbohidrate ose sheqer, dhe përmban vetëm sasi gjurmë të vitaminave dhe mineraleve të tjera, duke përfshirë kaliumin, folatin dhe disa vitamina B.

sipas departamentit të Shteteve të Bashkuara për Baza e të dhënave të bujqësisë, prishja e lëndëve ushqyese për ujin e limonit që përmban një limon 48 gram (g) të shtrydhur është si më poshtë:

 • 10.6 kalori
 • 18.6 miligramë (mg) të vitaminës C, ose 21% DV
 • 9.6 mikrogramë (MCG) folate, ose 2% DV
 • 49.4 mg kalium, ose 1% DV
 • 0.01 mg vitaminë B-1, ose 1% DV
 • 0.01 mg vitaminë B-2, ose 1% DV
 • 0.06 mg vitaminë B-5, ose 1% DV

Megjithëse një gotë e vetme nuk duket se siguron shumë lëndë ushqyese, uji i limonit është një kalori e shëndetshme, e ulët dhe pije me sheqer të ulët që mund të forcojë marrjen e vitaminës C të një personi.

Për krahasim, zëvendësimi i limonit me lëngun e gjysmës së një portokalli (me peshë 43 g) do të sigurojë pothuajse dy herë më shumë kalori, abo UT tre herë më shumë sheqer, dhe 24% DV i vitaminës C.

Vlera ushqyese e secilës gotë ujë limoni varet nga sa lëng limoni përmban, si dhe çdo përbërës tjetër.

Përfitimet

Për shkak të niveleve të larta të vitaminës C, përmbajtjes flavonoid dhe aciditetit, pirja e ujit me limon mund të ketë disa përfitime shëndetësore.

Seksionet e mëposhtme do t’i diskutojnë këto më hollësisht. të quajtura flavonoide, të cilat kanë efekte antioksiduese dhe anti-inflamatore. Antioksidantët

janë komponime që ndihmojnë në mbrojtjen e qelizave të trupit nga dëmtimi. Duke zvogëluar dëmtimin e qelizave, antioksidantët zvogëlojnë rrezikun e shumë kushteve shëndetësore, përfshirë sëmundjet kardiovaskulare, diabetin, mbipeshën dhe kancerin. Trupi i krijuar nga stresi oksidativ.

flavonoidet e agrumeve gjithashtu zvogëlojnë inflamacionin në trup. Hulumtimi

ka lidhur inflamacionin kronik me rritjen e stresit oksidativ dhe rrezikun e kushteve të caktuara shëndetësore, përfshirë artritin, diabetin, kushtet autoimune dhe kancerin. Flavonoids në agrumet mund të përmirësojnë shëndetin e zemrës dhe shënuesit e shëndetit metabolik, duke përfshirë tolerancën e glukozës, ndjeshmërinë ndaj insulinës dhe metabolizmin e yndyrës. nga ushqimet.

Lexoni në lidhje me ushqimet më të mira për vitaminën C këtu. Duket se është më efektive së bashku me terapinë konvencionale, por gjithashtu mund të jetë një trajtim i dobishëm alternative.

Gurët e veshkave janë një ndërtim i mineraleve që mbledhin në veshkat. Ato zakonisht përbëhen nga oksi i kalciumit. Trajtimi më i zakonshëm është një përbërës i quajtur citrate.

Rritja e sasisë së citrateve në trup parandalon formimin e gurëve të veshkave duke ndaluar lidhjen e kalciumit me komponimet e tjera.

Uji i limonit përmban sasi të larta të citrateve. Sipas një rishikimi të vitit 2015, studime të shumta kanë zbuluar se agrumet, përfshirë limonin, mund të rrisin nivelin e urinës së citrateve, të cilat mund të ndihmojnë në trajtimin e gurëve të veshkave.

Një mungesë uji në trup është një shkak i zakonshëm i gurët në veshka. Pirja e më shumë ujit, pra, mund të ndihmojë në parandalimin e gurëve në veshka, pavarësisht nëse ka apo jo limon në të. se ajo ka të gjitha përfitimet e ujit të rregullt. mund të ndihmojë me humbjen e peshës.

 • Shëndeti mendor: Mund të optimizojë gjendjen shpirtërore dhe kujtesën. mund të përmirësojë performancën atletike.
 • Lexoni më shumë rreth përfitimeve të ujit këtu.

  mitet

  Ka shumë pretendime të tjera shëndetësore që rrethojnë ujin e limonit, por shumica nuk kanë ndonjë provë shkencore për t’i mbështetur ata. Hulumtimet madje kanë kundërshtuar disa prej tyre.

  Më poshtë janë gjashtë mite të zakonshme në lidhje me përfitimet shëndetësore të ujit të limonit. Ndihmoni në uljen e marrjes së oreksit dhe kalorive. Në fakt, lëngu i një limoni të tërë përmban më pak se 1 g fibra. > Kjo tha, lëngu i limonit është natyrisht i ulët në kalori. Zëvendësimi i sodës së sheqerit me ujë të freskët limoni është një mënyrë e shëndetshme për të zvogëluar marrjen e kalorive, e cila është një hap pozitiv drejt menaxhimit të shëndetshëm të peshës.

  Uji i limonit alkalizon trupin

  Sipas ithtarëve të dietës alkaline, ushqimet lënë një "hirit" në sistemin që ndikon në pH të trupit të një personi – domethënë sa acidike ose alkaline bëhet.

  Disa sugjerojnë që uji i limonit është alkalizues. Sidoqoftë, ajo që një person keto light çfarë është ajo ha ose pi nuk ndikon në aciditetin e gjakut ose qelizave të trupit të tyre.

  Megjithëse konsumimi i ushqimeve më shumë alkaline mund të jetë e shëndetshme, sepse këto përfshijnë fruta dhe perime, përfitimet shëndetësore nuk ka të ngjarë të vijnë nga efektet e tyre në nivelet e aciditetit të trupit.

  Uji i limonit lufton kancerin

  Disa burime pretendojnë se uji i limonit mund të ndihmojë në parandalimin e kancerit. Kjo bazohet në teorinë e dietës alkaline dhe është e ndërtuar në premisë se disa qeliza të kancerit nuk mund të lulëzojnë në një mjedis alkalik. EATS nuk ndikon në aciditetin e gjakut ose qelizave të tyre të trupit.

  Uji i limonit pastron dhe detokset

  Uji ndihmon në eliminimin e mbeturinave nga trupi përmes urinës dhe lëvizjeve të shëndetshme të zorrëve. Sidoqoftë, nuk ka asnjë provë që të sugjerojë që uji i limonit është më i mirë se uji i thjeshtë për këtë. Që përfshin pretendime në lidhje me dietën e detoksit të ujit me limon. . Përveç kësaj, çdo ushqim që përmban kalium mund të rrisë prodhimin e urinës. Kjo përfshin pothuajse të gjitha frutat, perimet, mishin dhe produktet e qumështit, përfshirë limonët. Sidoqoftë, acidi në limon mund të dëmtojë smaltin e dhëmbëve me kalimin e kohës, duke i bërë dhëmbët më të prirur për zgavrat.

  Pirja e pijeve acidike përmes një kashte mund të ndihmojë në mbrojtjen e dhëmbëve. Shpëlarja e gojës më pas do të ndihmojë gjithashtu.

  Mund të jetë më mirë të shmangni larjen e dhëmbëve menjëherë pasi të keni pirë ujë limoni, pasi smalti mund të jetë në një gjendje të zbutur nga acidi. Pra, për njerëzit që duan të pinë ujë me limon në mëngjes, ata mund të dëshirojnë të lyhen dhëmbët para mëngjesit. Pije Uji me limon është një temë shumë e debatuar.

  Disa burime pretendojnë se pirja e ujit të ftohtë ndihmon në djegien e kalorive shtesë. Të tjerë besojnë se uji i ngrohtë ndihmon në përmirësimin e shëndetit të tretjes. Një person thjesht mund të zgjedhë temperaturën që ata preferojnë. .

  Njerëzit mund të shkulin sasitë nga atje ose të shtojnë përbërës të tjerë bazuar në preferencat e tyre. e vitaminës C në dietë. Sidoqoftë, ka mjaft pretendime shëndetësore të pambështetura.

  Nëse një person tashmë ha shumë fruta dhe perime dhe pi shumë lëngje, limoni nuk ka gjasa të shtojë ndonjë përfitim të rëndësishëm ushqyes. Thënë kjo, është një alternative freskuese dhe e shëndetshme për shumë pije të tjera me aromë.

  Lexoni artikullin në spanjisht. / Dieta

 • Obeziteti/ humbja e peshës/ Fitness
 • Lajmet Mjekësore Sot ka udhëzime të rrepta ndihmuese dhe tërheq vetëm nga studimet e rishikuara nga kolegët, institucionet e kërkimit akademik dhe revistat dhe shoqatat mjekësore. Ne shmangim përdorimin e referencave terciare. Ne i lidhim burimet parësore – përfshirë studimet, referencat shkencore dhe statistikat – brenda secilit artikull dhe gjithashtu i rendisim ato në seksionin e burimeve në fund të artikujve tanë. Ju mund të mësoni më shumë rreth asaj se si ne sigurojmë që përmbajtja jonë është e saktë dhe aktuale duke lexuar politikën tonë editoriale

  .